Citrónové tartaletky

Takéto citrónové tartaletky alebo košíčky sú v poslednej dobe čoraz viac žiadanejšie :) Ich príprava je možno trochu náročnejšia na čas, ale výsledný efekt stojí zato! Stačí jednoduché dozdobenie a hľa, je na svete - krásny a chutný koláčik :)

Recept je nasledovný:
Na cesto potrebujeme:
340g hladkej múky
150g masla
90 g práškového cukru
2 vajcia
štipka soli

Na citrónový krém potrebujeme:
šťavu zo 4 stredných citrónov a kôru z 2
175g kryštálového cukru
3 celé vajcia a 2 žĺtka
soľ
150g masla (tradičné)

Na cesto si zmiešame maslo s trochou múky, vajcia a cukor. Postupne pridáme zvyšok múky a vypracujeme hladké cesto. Necháme ho hodinu odstáť v chladničke, aby sa nám s ním lepšie pracovalo. Cesto veľkosti vlažského orecha vtláčame do košíčkov alebo v mojom prípade do muffinového plechu :) Pečieme 10-15 min pri teplote 170°C.

Krém si pripravíme zo šťavy z citrónov, cukru, vajíčok . Metličkou ich poriadne rozmiešame, precedíme cez sitko a dáme na oheň variť. Krém musíme stále miešať, keď nám začne tuhnúť postupne pridávame maslo a premiešavame. Do košíčkov nalejeme ešte teplý krém a dáme ešte zapiecť do rúry na 10-12 minút pri teplote 150°C. Krém musí byť pevný, ale v strede ešte trasĺavý. Takto plnené tartaletky necháme vychladnúť, potom ich ozdobíme a dáme do chladničky.

Tartaletky (košíčky) sú najlepšie na druhý deň, kedy nám cesto pekne zmäkne. Dobrú chuť :)